Toplumsal medyada yaptığımız 4 yanlış

Toplumsal ağları kendimiz ya da bir şahıs ya da bir ürün ya da bir şirket adına kullanırken bazı hatalar yapmış olup topluluğumuzu kızdırabiliyoruz.

1. Twitter’ı otomatiğe bağlamak ve etkileşim kurmamak

Twitter, etkileşimin en yoğun olduğu toplumsal mecralardan biri. Devamlı bağlantılar paylaşan, devamlı öteki toplumsal ağlarla entegre edilmiş şekilde kullanılan Twitter hesaplarından insanoğlu artık nefret ediyor. İnsanlar sizden bahsettiğinde onlara yanıt verin, onlarla kontakt kurun. Doğrusu bir dost ortamı düşünün, hepimiz bir şeyler konuşurken siz asla katılmıyorsunuz; aksine biri sizinle kontakt oluşturmak istediğinde bir de ona cevap vermiyorsunuz. Olmaz!

2. Yüz bin tane etiket kullanmak

Rahatsız edici. Bilhassa Instagram’da karşılaştığımız bu hata hakkaten fazlaca itici. Bir de birbirinden alakasız, garip garip hashtag kullanan arkadaşlarımız var. #helloguys #girlsandboys, #likemebaby benzer biçimde hashtagler benim karşılaştığım en absürd olanları. İşin mantığından uzaklaşmayın, içeriğinizle ilgili temel hashtaglerden kullanın.

3. Otomatik Twitter DM’leri

Hala tek tük yapanlar var. Bunun adı fazlaca kolay şekilde spam. Hatta maalesef bazı yerli markalar bunu hayata geçirmeye devam ediyor. Ben markayı takip ediyorsam esasen bunu istediğim için yapıyorum, bana otomatikleştirilmiş DM atarak takip ettiğim için teşekkür etmelerine ihtiyacım yok. Ve bu mesajlar artık ilgi bile çekmiyor.

4. Bu hataları meydana getiren biri olarak bu makaleyi toplumsal medyadan paylaşmak

Bin tane hashtag kullanan birisiniz, otomatik DM’ler atan bir toplumsal medya uzmanısınız (?) ve Twitter’da burnundan kıl aldırmayan, asla etkileşim kurmayan bir kullanıcısınız. O vakit bu makaleyi toplumsal medyada paylaşmamanızı öneriyorum.

İşin gülmece tarafı bir yana, temeldeki 3 maddenin lüzumlu olduğu kural dışı bölgeler olabiliyor. Mesela hashtag kullanımı, doğru olduğunda sayısını artırarak markalar için erişimi artırabiliyor. Ya da Twitter tarafında. Mesela milyonlarca takip edeni olan ünlülerin devamlı insanlarla etkileşim kurduğunda tepki aldığına tanık olduğumuz vakalar var. ‘Sen bir sanatçısın / politikacısın Twitter’da millete bu kadar söz yetiştirecek vakti iyi mi buluyorsun?‘ ya da ‘Millete yazdıklarını değil seninle ilgili şeyleri duymak istiyoruz.‘ benzer biçimde tepkileri pek fazlaca sanatçıda ve politikacıda deneyimledim.

Sizin gözünüze çarpan hatalar var mı? Marka ya da kullanıcı bazında olabilir, yorumlarınızı bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir