Bir filmin toplumsal ve dijital medya pazarlama çalışmasına bakış: Kardeşim Benim

Burak Özçivit, Aslı Enver ve Murat Boz; bu iki yakışıklının ve sıradışı güzelin hali hazırda bir fanatik kitlesi var. Peki dijital pazarlama emek harcamaları bu filme hali hazırdaki fanatik kitlesinden değişik ne kattı? 

Her ne kadar tanınmayan markaların toplumsal ve dijital medya pazarlamasını yapmak zor olsa da, hali hazırda tanınan markaları bambaşka bir görüntü altında birleştirmek oldukca daha zor bir iş. Sonuçta bir start-up’ı ya da o kadar da tanınmayan bir markayı yepyeni bir stratejiyle şekillendirebilecekken, çoktan stratejisi yazılmış ve lovemark haline gelmiş markaları bambaşka bir pazarlama stratejisine oturtmak ustalık ister.

Kabul edelim materyal hali hazırda güzel. Replikler, oyuncular, kurgu ve senaryo insanoğlunun ilgisini çekiyor. Peki, pazarlamanın stratejisnin, toplumsal ve dijital medya pazarlama kısmında karşımıza iyi mi bir tablo çıkıyor?

İlk ilkin rakamlardan bahsedelim:

Kardeşim Benim’in Feysbuk Sayfası’nda şu anda  77 025 beğeni var. Bu beğenilerin 64.089’u Türkiye’den, Almanya Azerbaycan ve Irak ise hayranların bulunmuş olduğu öteki ülkeler. 7 aydır faaliyette olan bir Feysbuk sayfası için oldukça güzel bir sayı. Doğal olarak ki bu rakamın arkasındaki Feysbuk reklamlarının katkısı yadsınamaz.

kardeşimbenimface

Son altı ayına bakacak olursak, ilk aylarda son aylara oranla durağan olarak seyreden fanatik büyümesi ise Ekim ayında hareketlenmeye başlıyor ve 9 Kasım’daki 7.601 beğeninin arkasından adeta şaha kalkıyor. 4 Ocak’tan (40.993 beğeni) süregelen süreçte ise ciddi bir sıçrayış yapıyor. Bir sonraki sıçrama noktası ise 7 Ocak.

kardeşim benim2

kardeşimbenimface2

Fanatik büyümesini ele alacak olursak günde 361, hafta 21.776 ve ayda 43.554’lük bir fanatik büyümesine haiz.

 

kardeşimbenimface3

Twitter’da ise 12.166takipçiye haiz. Bu ay içindeki en oldukca etkileşim alan tweetlere baktığımızda 18 Ocak’ta atılmış tweetlerle karşılaşıyoruz.  Toplamda 989 etkileşim en oldukca etkileşim alan Güneye giderken klibi. İkincisi ise 486 etkileşim alan bir sürpriz duyurusu!

kardeşimfilmtwitter

Gelelim pazarlama stratejisine, filmin ajansı dijitalartı’nın ana hedefi geleneksel medyayı 360 aşama destekleyen bir toplumsal medya stratejisi yaratmak. Kısaca aslına bakarsak toplumsal medya için üretilen içerikler bir tek toplumsal medyada değil bununla birlikte geleneksel medyada da kullanıldı. Bu da artık geleneksel medyanın toplumsal medya pazarlama stratejilerinin tesiri altında kaldığının bir göstergesi. Ve kontakt stratejisinde genç hedef kitleyi yakalayabilmenin bir yolu da bu.

Toplumsal medya stratejisini, her ne kadar geleneksel medyayı etkileyebilecek şekilde kurgulasalar da toplumsal medyada çoklu bir kontakt kurma yoluna gidildi. Mecra seçimleri Feysbuk, Twitter, Yotube,Instagram, Snapchat ve Tumblr olarak belirlendi. Açıkçası genç kitleyi yakalamak için Snapchat ve Tumblr iyi bir seçim.

Tumblr’da oluşturulan “Bir tek Kardeşi Olanların Anlayabileceği 12 Durum” isminde içerik ile naturel (native) içerik pazarlamasına da strateteji dikkatimizi çekiyor.

kardeşim benim4

Organik içerik pazarlaması mevzusunda bir tek bu örnek ile sınırı olan kalmayan ajans, Snapchat’te de Kanyon’da gerçekleşen galanın hikayesi hedef kitlesine ulaştırıyor.

Organik içerik pazarlamasını bir kenara bırakırsak YouTube ve Instagram da filmi öne çıkarmak mevzusunda oldukça iyi kullanılan mecralar arasındaydı.

Tüm bu stratejinin başlangıç noktası olarak nitelendirebileceğimiz filmin gösterime girmesinden 6 ay ilkin gösterilen YouTube videosu iyi düşünülmüş ve ince göndermesiyle kullanıcılar için pazarlama sürecinin ne denli keyifli olacağını göstermişti.

Ajans, meydana getirilen duyuruları ise olabildiğince örneksiz hale getirmeye emek harcayarak genç kitleyi elinde tutmayı başarmış şeklinde görünüyor.

Doğal olarak bu süreçte genç kitlenin kendini toplumsal medyada ifade ederken kullanmaktan keyif alınmış olduğu “GIF”lerde unutulmamış.

Stratejilerinde fenomen kullanımına da yer veren ajansın, toplumsal medyanın en mühim öğelerinden olan capslere yer vermesi yapılabilecek en doğru hamlelerden biriydi. Böylece fenomen kullanımı takipçilerde oluşabilecek “yapaylık” algısını ortadan kaldırmış olacaktı.

kardeşim benim5

Strateji ne olursa olsun içeriğin gücü hiçbir süre yadsınamaz ve Kardeşim Benim filmi de oluşturulan pazarlama stratejisinde içeriğin enerjisini yanlarına alarak hareket etmiş görünüyor. Doğru kanallarda, dinamikleri uygun içerik başarıya giden yolun anahtarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir